Za varno plovbo uporabite rešilni jopič

Za varno plovbo po vodah je obvezna oprema z rešilnimi jopiči, ki rešujejo življenja. Pri padcu v vodo nas obdrži na gladini vode. Ko se dotaknemo gladine vode z rešilnim jopičom smo z obrazom obrnjeni navzgor in imamo dihalne poti zunaj vode, tako da lahko dihamo četudi smo v nezavesti.

Za različne vrste dejavnosti obstajajo različni namenski rešilni jopiči. Enokomorni je prevlečen z najlonom in se po štirih sekundah po padcu v vodo samodejno napihne. Lahko pa ga napihnemo tudi sami, če uporabimo vrvico. Enokomorni rešilni jopič ima tudi ustno cevko za napihovanje, dvižno zanko in piščalko. Priporočjivo je, da ima rešilni jopič tudi varnostno svetilko, ki se samodejno sproži, ko pademo v vodo. Tako nas lahko drugi opazijo iz daljave. Dvokomorni rešilni jopič je prav tako prevlečen z najlonom vendar ima dve operativni glavi, ki se samodejno sprožita in napihneta v vodi. Slednji že vključuje varnostno svetilko, piščalko, cevke za usta in jermen za dviganje. Stalno nošenje rešilnega jopiča se priporoča za osebe, ki so na delovnem mestu, kjer je možnost padca v vodo.

Za varno plovbo uporabite rešilni jopič

V primeru uporabe rešilnega jopiča se le-ta ne zavrže ampak ga je potrebno pravilno shraniti. Najprej izpraznimo zrak, upoštevamo navodila, izobesimo, da se posuši in shranimo za suho mesto. Varnostno svetilko moramo ob vsakem padcu v vodo zamenjati. Priporoča se, da se kontinuirano pregledajo, če so poškodovani, ne glede na to ali smo rešilni jopič uporabili.

Izbira rešilnih jopičev je velika, vendar moramo pri nakupi biti pazljivi, da so izdelanu v skladu s standardi in imajo oznako CE. Rešilni jopič iz pene nam omogoča toplotno izolacijo, vedno deluje ampak je okoren in težji od napihljivega. Telovniki in plavalni pripomočki ne sodijo med rešilne jopiče.

Pri izbiri nakupa pregledamo tudi dodatno opremo za rešilni jopič: ščitnik proti pršenju, vrv, pas za mednožje, svetilko lahko tudi signal za oddajanje v sili.